Co należy wiedzieć o rosyjskich oligarchach?

Previous Topic Next Topic
 
classic Klasyczny list Lista threaded Wątki
1 wiadomość Opcje
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Co należy wiedzieć o rosyjskich oligarchach?

szuw
Administrator
Ten post był aktualizowany .

„Co należy wiedzieć o rosyjskich oligarchach?”


- Aliszer Usmanow – multimiliarder będący blisko zarówno prezydenta Rosji Władimira Putina, z którym podobno ma powiązania finansowe, jak i byłego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, który podobno osobiście czerpał korzyści z używania luksusowych rezydencji Usmanowa.

- Denis Popow – osobiście wyznaczony przez Putina prokurator Moskwy, który stał na czele kampanii przeciwko sieci organizacji antykorupcyjnych prowadzonej przez aktywistę i przywódcę opozycji Aleksieja Nawalnego.

- Dmitrij Pieskow – były dyplomata, od 2012 roku rzecznik prasowy Putina. Publicznie bronił rosyjskiej agresji wobec Ukrainy i podkreślał, że nielegalnie zaanektowane terytorium Krymu jest integralną częścią Rosji, które nigdy nie zostanie zwrócone.

- Giennadij Timczenko – wieloletni przyjaciel Putina, a także szósty najbogatszy oligarcha w Rosji. Jest współzałożycielem jednego z największych podmiotów zajmujących się obrotem ropą naftową Gunvor, handlującym do niedawna dużą częścią rosyjskiej ropy.- Igor Sieczin – powszechnie postrzegany jako drugi najpotężniejszy człowiek w Rosji, od 2008 roku sprawował funkcję wicepremiera, a od 2012 roku jest prezesem Rosnieftu, rosyjskiego państwowego giganta energetycznego.

- Igor Szuwałow – zyskał na znaczeniu, kiedy został mianowany pierwszym wicepremierem w 2008 roku. Pozostał na tym stanowisku przez 10 lat, zanim opuścił rząd, aby objąć obecne przewodnictwo państwowej korporacji VEB.RF.

- Nikołaj Tokariew – były generał dywizji rosyjskich tajnych służb i długoletni współpracownik Władimira Putina, odkąd razem służyli jako agenci KGB. W 2007 roku przejął stery jednej z najważniejszych rosyjskich firm państwowych, Transnieftu, która rurociągami transportuje 82 proc. ropy naftowej produkowanej w kraju.

- Oleg Deripaska – niegdyś partner biznesowy i klient skompromitowanego amerykańskiego lobbysty politycznego Paula Manaforta, od lat jest oskarżany o powiązania z przestępczością zorganizowaną. Stany Zjednoczone uważają, że prał pieniądze w imieniu prezydenta Putina.

- Roman Abramowicz – były członek parlamentu i były gubernator regionu Czukotki w latach 2000–2008. Właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Londyn. Po inwazji Rosji na Ukrainę Abramowicz zapowiedział, że sprzeda klub.

- Władimir Sołowiow – wpływowy ekspert i polemista prowadzący programy w czasie największej oglądalności w państwowych rosyjskich kanałach telewizyjnych. Powszechnie uważany za kremlowskiego propagandystę, znany jest z niezwykle wrogiego stosunku do Ukrainy oraz chwalenia prezydenta Władimira Putina i władz rosyjskich.

- Jurij Czajka – minister sprawiedliwości Putina do 2006 roku, a następnie prokurator generalny Rosji do 2020 roku. Podczas swojej kadencji jako prokurator nadzorował szereg śledztw kryminalnych o charakterze politycznym.

Polecam cały artykuł: https://demagog.org.pl/analizy_i_raporty/co-nalezy-wiedziec-o-rosyjskich-oligarchach/
Wybacz, jeśli nie odpisuję na komentarze. Nie ignoruję Cię. Najczęściej nie mam czasu na forumowe pisanie...