Slowo na niedziele: Дипломат

Previous Topic Next Topic
 
classic Klasyczny list Lista threaded Wątki
2 wiadomości Opcje
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Slowo na niedziele: Дипломат

Kpt.Wojtek
Musk 3 października zaproponował głosowanie nad tym, czy Ukraina powinna zrezygnować z Krymu na rzecz Rosji, zachować neutralność i zgodzić się na plebiscyt pod egidą ONZ na okupowanych przez Rosję terytoriach, rzekomo w celu uniknięcia jeszcze większych ofiar. Propozycje Muska odbiły się szerokim echem i spotkały ze zdecydowaną krytyką ze strony ukraińskich polityków na czele z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

"Jedyny wynik jest taki, że teraz żaden Ukrainiec NIGDY nie kupi twojej pi*****nej, gównianej Tesli. Powodzenia" - na sondę Muska zareagował ustępujący ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk. "Odpi...ol się to moja bardzo dyplomatyczna odpowiedź dla ciebie" - dodał w kolejnym wpisie.


Na fakt, że SpaceX grozi wstrzymaniem finansowania łączności satelitarnej dla Ukrainy zaledwie kilka dni po ostrej wymianie zdań ukraińskich polityków z Elonem Muskiem zwrócił również uwagę specjalny korespondent ukraińskiego "Kyiv Post" Jason Jay Smart.

"Starlink Elona Muska twierdzi, że nie stać go na dalsze zapewnianie Ukrainie darmowej usługi i prosi Pentagon o płacenie za to. Starlink był przełomem (dosłownie: zmienił zasady gry - red.) na tej wojnie" - napisał na Twitterze. "Dzieje się tak kilka dni po tym, jak ukraiński ambasador Andrij Melnyk powiedział Muskowi, by się "odpi...olił" - dodał.

Na jego post szybko zareagował Elon Musk. "Po prostu stosujemy się do jego zalecenia" - napisał szef SpaceX.

******

List do Pentagonu

Dziennikarze CNN dotarli do listu, jaki SpaceX w październiku wysłała do Pentagonu. Firma przekazała, że nie może dłużej finansować komunikacji ukraińskiej armii i zażądała, by przejęto opłaty. Według firmy Muska obsługa Starlinków w przyszłym roku kosztować ma 400 milionów dolarów.

"Nie jesteśmy w stanie dalej przekazywać terminali Ukrainie ani finansować istniejących terminali na czas nieokreślony" - miał napisać we wrześniowym liście dyrektor ds. sprzedaży rządowej SpaceX.

Jako załącznik do listu dodano pismo, które w lipcu głównodowodzący ukraińskiej armii Walerij Załużny miał napisać do Elona Muska. Prosi w nim o dodatkowe osiem tysięcy terminali Starlink.

Sprawa błyskawicznie obiegła światowe media, tylko pogarszając wizerunek najbogatszego człowieka na świecie. W sobotę wieczorem czasu polskiego Elon Musk ogłosił, że zmienia zdanie.
Elon Musk zmienia zdanie ws. Starlinków

"Do diabła z tym... chociaż Starlink wciąż traci pieniądze, a inne firmy dostają miliardy dolarów od podatników, my po prostu będziemy finansować rząd Ukrainy za darmo" - napisał miliarder.


A jakie jest wasze zdanie na ten temat?


Kpt.Wojtek 🌟
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Slowo na niedziele: Дипломат

Przyłaszczka
Myślę, że Musk się przestraszył użycia broni atomowej przez Rosjan i w jego mniemaniu byłoby mniejszym złem, gdyby Ukraina oddała kawałek swojej ziemi dla świętego spokoju. Chyba nie zdaje sobie sprawy, że to uciszyłoby konflikt na kilka lat, aż Rosja by się ponownie dozbroiła. A może o tym wie, a chce zyskać na czasie.

Myślę, że to też taka pokazówka z jego strony, że bez niego wojna wyglądałaby inaczej, więc niech Ukraińcy liczą się ze słowami, a jak wiadomo, trochę ich stanowisko Muska poruszyło.
𝙏𝙧𝙖𝙬𝙮 𝙣𝙞𝙚 𝙢𝙖 🤣🤣🤣