Jakiego świata chcemy po pandemii.Ciekawe badania naukowe.

Previous Topic Next Topic
 
classic Klasyczny list Lista threaded Wątki
3 wiadomości Opcje
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Jakiego świata chcemy po pandemii.Ciekawe badania naukowe.

MaryLou
Ten post był aktualizowany .
https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-jakiego-swiata-chcemy-po-pandemii,nId,5755028

Choć nie wiadomo, o ile miesięcy lub lat Omikron lub jego następcy przedłużą pandemię, wiadomo jedno - ludzie nie chcą powrotu do przedpandemicznej "normalności" - wynika z badań naukowców. A czego chcą? Tak dokładnie jeszcze nie wiemy (sami nie wiedzą?), ale ich oczekiwania idą w kierunku, by "odbudować (świat) lepiej".

W piątek o 20 mogłeś już zdjąć łańcuch przykuwający cię do biurka w Mordorze i rozpocząć dwugodzinną wyprawę do mieszkania na Kabatach. Pamiętasz to uczucie ulgi. Tylko że i tak musiałeś na poniedziałek rano wypełnić cyferkami z kilku baz Excela, co w weekend zajęło ci ze 12 godzin. A w poniedziałek szef powiedział - trzeba pozamieniać wiersze z kolumnami.

I nagle - pandemia!

Stephan Lewandowsky i Keri Facer z Uniwersytetu w Bristolu w Anglii oraz Ulrich Ecker z Uniwersytetu Zachodniej Australii przeprowadzili badanie na reprezentatywnych próbach Brytyjczyków i Amerykanów, które pokazało, że ludzie w obu krajach "wolą progresywną przyszłość od powrotu do normalności". Jego wyniki opublikowali w artykule "Porażki, nadzieje i oczekiwania dotyczące zrównoważonej przyszłości po Covid-19" na stronach "Nature".

Wiadomo już, że pandemia wywróciła świat do góry nogami. Zmieniła życie każdego z nas, także tych, którzy ślęczeli przykuci do biurek w Mordorze. Ale ujawniła słabości systemów edukacyjnych, ochrony zdrowia, a także gospodarczych i społecznych. Zakłócenia, do których doszło w światowej gospodarce, zniszczyły i nadal niszczą źródła utrzymania dziesiątek milionów ludzi. Na pierwszy plan wysunęły się takie sprawy, jak złe warunki pracy, niepewność wynagrodzenia, bezbronność nieuprzywilejowanych grup.

Restrykcje wprowadzane, żeby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, nieproporcjonalnie uderzyły w kobiety, samotnych rodziców, młodzież, mniejszości rasowe i migrantów. Ale też dały rządom wyjątkową, uprzywilejowaną pozycję w stanowieniu zakazów i nakazów oraz w ograniczaniu praw człowieka. Wszystko to zostało opisane już przez naukowców. To punkt wyjścia do badań na temat tego, jakiej przyszłości naprawdę chcemy. Bo choć końca pandemii jeszcze nie widać, wyraźnie za to widać, że społeczeństwa stoją przed decyzjami politycznymi dotyczącymi sposobu wyjścia z kryzysu i przyszłej drogi, którą należy obrać.


Reszta ,cd w linku powyzej...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Jakiego świata chcemy po pandemii.Ciekawe badania naukowe.

Sputnik
Hej :)
Link dot. pomp ciepła!

Co do pandemii dostałem co najmniej trzy razy po tyłku zmieniając plany zawodowe.
Najgorsze była śmierć Znajomych.

Na marginesie... Nie bardzo rozumiem dlaczego szury uważają osoby  po przyjęciu szczepionki cyt. "pasożytami"... Na różne warianty próbowałem to rozkminić i NIC!

Wracając do tematu to w życiu zawodowym pomaga elastyczność też mocno krytykowana przez frustratów co potrafią w życiu tylko jedną czynność wykonywać.

Zauważyłem, że ludzi najbardziej interesują moje doświadczenia zawodowe z Pendzia ale Cargo też potrafi być sexy :)


Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Jakiego świata chcemy po pandemii.Ciekawe badania naukowe.

MaryLou
Dzieki,juz wkleilam własciwy:)
Tak mnie w nocy "najszło":))
Lubie jezdzic pociagami. Przez ten uraz kolana,caly rok w plecy/// Hmmm..kiedy znow? Nie wiem...na razie aklimatyzacja do 2022...
Cargo,pendolino,Intercity,Kolej regionalna...wszystkim sie kiedys jezdzilo..:) Fajne masz wspomnienia:)

Jestes mobilny,wszechstronny,dales rade,zmiana pracy ,elastycznosc,to Twoj zywioł. Przydaly sie Tobie te umiejetnosci:) Gratuluje! Gorzej Ci,co tylko umieja 1 czynnosc wykonac,przekrecic rure w prawo lub w lewo,czy jeden ruch na tasmie produkcyjnej przez 30lat...wspolczuje...No i 1osobowe firmy maja przes...ane...W zyciu 1 osobowa firma! Nie daj sie wkrecic:)

Mysle,ze ludzie nie beda sie juz zabijac o kase...wiekszosci przeszlo...Liczy sie dbalosc o siebie i bliskich,ich ochrona i bezpieczenstwo. Zycie tu i teraz,bez planów,wiekszych ambicji. Kierunek=wyzwania zdrowotne,medytacja,zwrot ku duchowosci. No i bieda idzie..To akurat mnie nie przeraza,nie z taka bieda sie zylo kiedys. i przezyło:)) Niemniej mlodzi,30,40 latkowie=to dla nich moze byc szokujace ze nie pozwola sobie na nowy smartfon czy autko/aprops,sprzedaz aut nowych spadla o polowe w porownaniu z 2019,i dobrze,koniec z ta blacha na ulicach. W moim w miescie 100tys,jest 102 tys aut. debile. "Dobra zmiana"? 1 auto na rodzine./

A ci nieszczepieni z wlasnej woli beda sie skupiac na tym,co moga czego nie. Do zdarcia. A wiele im sie utnie. Rodzina bliska z Austrii mowi "bedziemy pracowac dopoki nam pozwola". Yyyy...codziennie lub kilka razy w tygodniu patyk w gębe? Kto to wytrzyma.../// To dopiero jest niewolnictwo..Ok,a co potem?  Z powodu braku szczepienia nie bedzie mozna przejsc na bezrobocie zdaje sie. Nie polemizuje ,nie namawiam. Kazdy ma swoja wolę.  Ale w razie czego na pogrzeb w Austrii  nie dojade. Po pierwsze:to kosztuje,po drugie= dojazd i koczowanie u rodziny,badz w hotelu???yyyyy,po 3ecie=moze nawet pogrzeby odbywaja sie bez ceremonii...Zycze im zdrowia z calego serca. O przyjezdzie do Polski nie ma mowy.
Na szczescie na razie wszyscy zdrowi.
To tak na marginesie,bo watek nie o tym:))
Dobrej niedzielki!