Historia kariery pewnego fake newsa
"18 maja poniższe zdjęcie opublikowane zostało na znanym niemieckim profilu „German Meme Defence Force”, który publikuje antyuchodźcze informacje i memy. Pod zdjęciem znalazł się podpis: „
16-letni uchodźca dzielnie mierzy się z nazistowskim oficerem policji deportacyjnej. Koloryt 2018.”
https://www.facebook.com/uchodzcy.info/Pod zdjęciem natychmiast pojawiły się nienawistne komentarze
wymierzone w uchodźców, a w ciągu 24 godzin zostało ono kilkanaście tysięcy razy podane dalej. Zaczęło się również rozprzestrzeniać poza granicami Niemiec, na przykład w Czechach, Szwecji, Austrii oraz na Węgrzech.
Dzień później - 19 maja - na twitterze zdjęcie to zamieściła młodzieżówka AfD
(skrajnej niemieckiej prawicy) w Essen. Tym razem obniżono w opisie wiek „uchodźcy” do lat 14. Znowu zaczęło się bardzo szybko rozchodzić, w dodatku podawane było przez inne regionalne konta AfD. Większość komentarzy, podobnie jak dzień wcześniej, wyrażała się bardzo krytycznie wobec uchodźców, część komentarzy zawierała klasyczną mową nienawiści.
Tymczasem okazało się, że zdjęcie to po raz pierwszy opublikowane zostało 17 maja i przedstawia kulturystę i aktora Vito Pirbazari
, członka obsady nowego niemieckiego serialu kręconego przez Netflix, który nosi tytuł „Dogs of Berlin”. Pochodzi ono z planu filmowego i zostało ukradzione z konta na instagramie Vito Pirbazari oraz celowo zmanipulowane, aby wzmocnić atmosferę niechęci i strachu wobec uchodźców.
Gdy po kilku dniach wyszło na jaw, że jest to szybko rozchodzący się fake news, konto „German Meme Defence Force” zostało zablokowane, a AfD napisało, że to był tylko taki żarcik. Niemniej mleko się rozlało. Zdjęcie z antyuchodźczym komentarzem dotarło do milionów ludzi."
Źródło: faktenfinder.tagesschau.de
Źródło:
https://www.facebook.com/uchodzcy.info/
Wybacz, jeśli nie odpisuję na komentarze. Nie ignoruję Cię. Najczęściej nie mam czasu na forumowe pisanie...