Fake newsy / linki i fragmenty artykułów wyjaśniających rozpowszechniane kłamstwa

Previous Topic Next Topic
 
classic Klasyczny list Lista threaded Wątki
85 wiadomości Opcje
1234567 ... 11
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Fake newsy / linki i fragmenty artykułów wyjaśniających rozpowszechniane kłamstwa

szuw
Administrator
Ten post był aktualizowany .

Równolegle do działań militarnych Rosja rozpoczęła wojnę informacyjną w Internecie


„W polskiej infosferze zaczynają pojawiać się coraz liczniej nieprawdziwe informacje, mające osłabić wsparcie naszego społeczeństwa dla Ukraińców”.

 „Oddziaływanie psychologiczne i propagandowe w Internecie jest istotną częścią tzw. działań hybrydowych, które mają na celu zachwianie morale opinii publicznej i pogłębianie podziałów społecznych”.

„Przykłady prób wpływania na nastroje społeczne w Polsce zbiera i analizuje Dział Przeciwdziałania Dezinformacji w NASK. Są to m.in. pogłoski o tym, że uchodźcy przybywający z Ukrainy mogą zajmować miejsca w szpitalach, potrzebne dla polskich pacjentów”.

Podkreślane są również koszty finansowe wsparcia dla osób, którym Polska udzieli schronienia. Pojawiają się też próby wywołania paniki, np. poprzez przekazy, że we wschodnich regionach Polski zabraknie wkrótce paliwa na stacjach benzynowych z powodu blokady importu ropy naftowej z Rosji”.

„Jako internauci nie zawsze wiemy, jak odróżnić informację prawdziwą od zmanipulowanej. Tym bardziej jest to trudne, że wiele z tych przekazów częściowo zawiera prawdę, ale przedstawioną w wykrzywionym kontekście. Do dezinformacji używane są też filmy i zdjęcia, które bardzo trudno jest zweryfikować a robią silne wrażenie. Czasami zaś mamy do czynienia z trollami (często są to boty), które w ogóle nie podają informacji, a ich wypowiedzi mają formę agresywnych, podżegających do konfliktu opinii – wyjaśnia Robert Król, Dyrektor Centrum Nowych Technologii dla Polityk Publicznych w NASK”.

Polecam cały artykuł: https://www.nask.pl/pl/aktualnosci/4411,WlaczWeryfikacje-NASK-przeciw-dezinformacji-w-sieci.html

Warto odwiedzać również konto na Facebooku https://www.facebook.com/WeryfikacjaNASK, gdzie przedstawiane są  profile szerzące rosyjską propagandę oraz dezinformację.


„Popieranie wojny napastniczej jest przestępstwem w myśl kodeksu karnego za które można trafić na 5 lat do więzienia„

§  3.
Kto publicznie nawołuje do wszczęcia wojny napastniczej lub publicznie pochwala wszczęcie lub prowadzenie takiej wojny,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Wybacz, jeśli nie odpisuję na komentarze. Nie ignoruję Cię. Najczęściej nie mam czasu na forumowe pisanie...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Fake newsy / linki i fragmenty artykułów wyjaśniających rozpowszechniane kłamstwa

szuw
Administrator
Ten post był aktualizowany .
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez szuw

"Mądry Putin" i "sztuczne państwo Ukraina" - antyukraińskie narracje w polskiej sieci


„Liczba antyukraińskich i prorosyjskich komentarzy w polskiej sieci wzrosła nagle w ostatnich dniach. Powielają wątki z przemówienia Putina, w którym argumentował uznanie przez Rosję niepodległości dwóch separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy. Przedstawiamy główne antyukraińskie narracje, które wybijają się teraz w polskim internecie”.

Narracja 1: "państwa Ukraina nie ma i nigdy nie było"


„W polskim internecie zauważalna jest m.in. narracja o Ukrainie jako państwie "całkowicie stworzonym przez Rosję". W domyśle: które właściwie nigdy nie istniało. "Oświadczenie ONZ – państwa Ukraina nie ma i nigdy nie było. W ONZ nie zostały przedstawione i zarejestrowane granice Ukrainy jako suwerennego państwa" - napisał 22 lutego (czyli dzień po przemówieniu Putina) jeden z użytkowników Twittera (pisownia wszystkich postów oryginalna). Do wpisu dołączył link do artykułu serwisu salon24.pl z lutego 2017 roku”.

W wielu wpisach widać kalki narracji kremlowskiej propagandy o "agresji NATO". "Nie agresji USA i NATO na Rosję!" - apelował 22 lutego jeden z użytkowników Twittera, komentując wpis dziennikarza o sytuacji na Ukrainie. Inny, również 22 lutego, komentując artykuł o wjeździe rosyjskich czołgów do Doniecka, napisał: "Nastąpi stabilizacja po agresji USA NATO i innych szumowi - Dziękujemy Rosji za dobry krok".


Foto: konkret24.tvn24.pl

Przekazy podważające podstawy istnienia państwa ukraińskiego


Przekazy podważające podstawy istnienia państwa ukraińskiego regularnie wracają w kremlowskiej propagandzie. Portal EUvsDisinfo.com zdokumentował dziesiątki przykładów użycia tej narracji, np. opinię powieloną przez gościa RT France w lipcu 2021 roku o "sztucznym stworzeniu" Ukrainy przez bolszewików.

"Ukraina jest wyraźnie wyodrębnionym państwem narodowym o własnej kulturze narodowej i politycznej, mimo że przez większą część swojej historii znajdowała się pod rządami obcych mocarstw. Jest powszechnie uznawana za suwerenne państwo, posiada własną flagę, narodowość, język, członkostwo w organizacjach międzynarodowych" - komentował zespół portalu EUvsDisinfo.

- Teza o Ukrainie 'całkowicie stworzonej przez Rosję' to bzdura - mówi Wojciech Konończuk.


Przypomina, że Putin powtarza to od dłuższego czasu. - Niedawno poświęcił temu zagadnieniu cały obszerny tekst – pisał, że Ukraina to państwo, które nie ma historii, że jest to sztuczne państwo stworzone po rewolucji październikowej - opowiada Konończuk.

Putin twierdzi, że główna w tym zasługa Lenina i komunistów, że to na ich dziele Ukraińcy zbudowali państwo w obecnych granicach. - To kompletnie ahistoryczne tezy, które są wyśmiewane przez kogokolwiek z podstawowym pojęciem o historii - komentuje Konończuk

Polecam cały artykuł: https://konkret24.tvn24.pl/polska,108/madry-putin-i-sztuczne-panstwo-ukraina-antyukrainskie-narracje-w-polskiej-sieci,1097200.html
Wybacz, jeśli nie odpisuję na komentarze. Nie ignoruję Cię. Najczęściej nie mam czasu na forumowe pisanie...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Fake newsy / linki i fragmenty artykułów wyjaśniających rozpowszechniane kłamstwa

szuw
Administrator
Ten post był aktualizowany .
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez szuw

„Kazałem ruskim trollom wypier**lać i chyba stworzyłem nową tradycję w polskim internecie”


Wydawca strony bezprawnik.pl opowiada o trollach internetowych.


Jako wydawca serwisu internetowego dostrzegam pewne zjawiska, które może trudno na pierwszy rzut oka spostrzec z punktu widzenia przeciętnego użytkownika internetu, ale przy milionach czytelników i tysiącach komentujących w skali miesiąca są widoczne coraz wyraźniej.

Otóż Polska, a konkretniej – polska cyberprzestrzeń – jest obszarem wzmożonej ofensywy ze strony Federacji Rosyjskiej”.

„Przeciwnicy szczepień to opłacani pracownicy Putina”


Co gorsza, ta ofensywa ma miejsce już od dłuższego czasu i pluję – naprawdę pluję – sobie w brodę, że nie zareagowałem wcześniej.

Kiedy na łamach Bezprawnika, pod naszymi artykułami, publikowano przez ostatni rok antyszczepionkowe brednie, podchodziłem do tych komentarzy ze zbyt dużą dozą tolerancji.

Ubzdurałem sobie, że jako cywilizacja zachodnia powinniśmy gwarantować wolność słowa. Nie połączyłem jednak kropek, żeby w porę zauważyć, że to nie jest dyskurs cywilizacji zachodniej, a internetowa ofensywa cywilizacji wschodniej”.


Źródło obrazu: bezprawnik.pl

„Putin zatrudnił ludzi. Nie potrafię teraz powiedzieć czy wszyscy nadają z piwnicy pod Sankt Petersburgiem, czy też są to jakieś wyjątkowe mendy bez kręgosłupa na co dzień mieszkające w Polsce.

Ale zostali zatrudnieni, by siać zamęt i chaos w polskim społeczeństwie. By nas wzajemnie ze sobą skłócić. Choćby z tego powodu tak ważne jest, byśmy teraz przymykali oko na swoje wady, preferencje i błędy, a pozostawali zjednoczeni.

W konsekwencji tysiące fałszywych kont w polskim internecie przez ostatni rok, każdego dnia, produkowało setki wysrywów z paranaukową wiedzą, które były obliczone na skonfliktowanie Polaków nawet w tak podstawowych obszarach jak powszechnie znana od lat wiedza medyczna.

A skłócone narody łatwiej manipulować. I łatwiej napadać”.

„Putin zaczyna mordować, populacja antyszczepów zmniejsza się”


„Zapotrzebowanie PR-owe Putna zmieniło się w ostatnich dniach diametralnie. Już nie chodzi o szczepienia, epidemia to melodia przeszłości.

I wiecie co się stało? Populacja antyszczepów w polskim internecie z dnia na dzień zmniejszyła się o kilkadziesiąt procent.

Przypadek? A skąd, są na to nawet badania.

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych alarmuje, że w ostatnich dniach drastycznie rośnie liczba treści zaangażowanych w publikowanie kłamliwej, prokremlowskiej propagandy.

Te konta nie spadły jednak z nieba – aż 90 proc. tych kont w social mediach zaangażowanych w takie działania wcześniej publikowało treści sceptyczne wobec szczepień.

Co więcej, w ostatnich godzinach konta te zaczęły też publikować informacje na temat niedoborów paliwa w Polsce lub tego, że ceny wzrosną do 10-12 złotych na litr.

To wszystko kłamliwe informacje, natomiast obliczone na wywołanie paniki i w konsekwencji ryzyko wywołania rzeczywistego kryzysu paliwowego

Teraz chodzi o uzasadnianie morderstw dokonywanych przez Putina i jego armię na Ukrainie. O konta, które bzdurnie i wbrew historii podważają zasadność istnienia tego państwa.

O konta, które opowiadają banialuki o zagrożeniu dla Rosji ze strony NATO. Wreszcie – o konta, która próbują budować relacje Polski z Ukrainą – z państwem, którego wolność jest zarazem gwarantem naszego bezpieczeństwa narodowego – na kłamliwej i wypaczonej narracji o jednym niechlubnym incydencie sprzed kilkudziesięciu lat”.

Polecam cały artykuł: https://bezprawnik.pl/trolle-kremla-w-polskim-internecie/
Wybacz, jeśli nie odpisuję na komentarze. Nie ignoruję Cię. Najczęściej nie mam czasu na forumowe pisanie...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Fake newsy / linki i fragmenty artykułów wyjaśniających rozpowszechniane kłamstwa

szuw
Administrator
Ten post był aktualizowany .
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez szuw

 Czy Polska rozpoczęła działania ofensywne?


Nie, to jest nieprawdziwa informacja.  Według Onetu — źródła w polskim rządzie dementują, by przekazane Ukraińcom samoloty miały latać na misje z terenu Polski."W razie potrzeby samoloty będą mogły bazować na polskich lotniskach, z których ukraińscy piloci będą wykonywać zadania bojowe" – twierdziło we wpisie Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

Polska nie potwierdziła tych informacji


Polska nie potwierdziła tych informacji. Nasze źródła w polskim rządzie dementują, by przekazane Ukraińcom samoloty miały latać na misje z terenu Polski. Zaznaczają, że będą oddane Ukrainie po wymontowaniu z nich NATO-wskiego oprzyrządowania”.Cały artykuł: https://wiadomosci.onet.pl/swiat/inwazja-rosji-ukraina-ma-dostac-ponad-70-samolotow-takze-z-polski/d9lfr4c
Wybacz, jeśli nie odpisuję na komentarze. Nie ignoruję Cię. Najczęściej nie mam czasu na forumowe pisanie...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Fake newsy / linki i fragmenty artykułów wyjaśniających rozpowszechniane kłamstwa

MaryLou
Ten post był aktualizowany .
Ciągle dobrze Lotkowi płacą..Sprzedajna [mod].
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Fake newsy / linki i fragmenty artykułów wyjaśniających rozpowszechniane kłamstwa

szuw
Administrator
Ten post był aktualizowany .
MaryLou napisał/a
Ciągle dobrze Lotkowi płacą..[mod].
Hej Lwiczko, pamiętajmy o panowaniu nad emocjami:

„Putin zatrudnił ludzi. Nie potrafię teraz powiedzieć czy wszyscy nadają z piwnicy pod Sankt Petersburgiem, czy też są to jakieś wyjątkowe mendy bez kręgosłupa na co dzień mieszkające w Polsce.

Ale zostali zatrudnieni, by siać zamęt i chaos w polskim społeczeństwie. By nas wzajemnie ze sobą skłócić. Choćby z tego powodu tak ważne jest, byśmy teraz przymykali oko na swoje wady, preferencje i błędy, a pozostawali zjednoczeni”.


PS. Pozdrawiam :)


PS. „Pamiętajmy, że Rosjanie to tak samo ludzie jak Ukraińcy i my. Nie dehumanizujmy również osób narodowości rosyjskiej - przypominam, że zrzuty z ekranu zawierające nienawistne wpisy wobec Rosjan mogą zostać wykorzystane w rosyjskiej propagandzie”.

Wybacz, jeśli nie odpisuję na komentarze. Nie ignoruję Cię. Najczęściej nie mam czasu na forumowe pisanie...
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Fake newsy / linki i fragmenty artykułów wyjaśniających rozpowszechniane kłamstwa

MaryLou
:) Takze pozdrawiam. Wybacz..no nie moooogę byc spokojna w obliczu draństwa.
Odpowiedz | Wątki
Otwórz ten post w widoku wątku
|

Re: Fake newsy / linki i fragmenty artykułów wyjaśniających rozpowszechniane kłamstwa

szuw
Administrator
Ten post był aktualizowany .
W odpowiedzi na pojawiła się wiadomość opublikowana przez szuw
Serenity napisał/a
„Tak, tylko zauważ, że pod lupę wzięta była informacja, którą Wojtek zeskanował z Onetu. I stwierdzono, że to fejk!  
Czyli sami się już gubią w informacjach, w tych "gównomediach" ;))”
Sylwia - Serenity rozpowszechnia  nieprawdziwe informacje na swoim forum, ponieważ Wojtek nie zeskanował z Onetu, tylko z demotywatory.plA przecież wystarczyłoby sprawdzić u źródła — na Onecie — zamiast powielać bzdury z demotywatorów.

Takie informacje, jak Wojtka — obliczone są na wywołanie paniki, wpływanie na emocje odbiorców oraz podważanie wiarygodności działań naszego polskiego rządu — w tych trudnych chwilach. Nie są to działania patriotyczne.Wybacz, jeśli nie odpisuję na komentarze. Nie ignoruję Cię. Najczęściej nie mam czasu na forumowe pisanie...
1234567 ... 11